Zakopane – trasy biegowe zachodnie

Pięknie położone, jedne z najbardziej urozmaiconych tras na Podhalu. Wymagające, choć mają też odcinki w sam raz do nauki pierwszych kroków na biegówkach.

Zalety

Pięknie usytuowane trasy, tuż pod zalesionymi stokami Regli Zakopiańskich, czyli wzgórzami wznoszącymi się po północnej stronie podnóża skalistych szczytów Tatr. Położone z prawej, zachodniej strony Wielkiej Krokwi – stąd też ich nazwa. Częściowo poprowadzone w lesie, częściowo przez polany, skąd roztaczają się malownicze widoki na Pasmo Gubałowskie. Pięć pętli o różnej długości i stopniu trudności można łączyć w rozmaite warianty. Są to jedne z najbardziej urozmaiconych tras biegowych na Podhalu. Świetne do przełamywania lęków przez stromym zjazdem, sprawdzania kondycji na podbiegach i nabierania wprawy w zakrętach. Początkujący (są też szerokie, płaskie odcinki) i zawodnicy wybiegają się tu do woli, a z Polany pod Skocznią można czasem podpatrzyć trening skoczków na Wielkiej Krokwi.

Wady

Istna plaga (świadomych bądź nie) niszczycieli tras: pieszych, dzieci na sankach i jabłuszkach, psów, skuterów, a nawet zaprzęgów konnych. Uwaga szczególnie w miejscach krzyżowania się tras – często dzieci zjeżdżają tam na sankach. Brakuje znaku informującego o trasie na parkingu i pod Wielką Krokwią, więc za pierwszym razem trzeba jej trochę poszukać.

Nasze wrażenia

Najpiękniejsze naszym zdaniem trasy w okolicy, ale też największe rozczarowanie i złość, że są tak niszczone! Co gorsza, piesi, którym zwraca się uwagę, zupełnie nie rozumieją, dlaczego nie mogą tu spacerować (szczególnie umilili sobie chodzenie założonym torem do klasyka). Dziury po butach przeszkadzają przede wszystkim na krótszych pętlach, dalej problem prawie znika, ale co natraciliśmy się nerwów, to nasze. Przydałyby się czytelne znaki informujące, że po trasach nie można chodzić albo odgradzające je chorągiewki. Jeszcze w latach 90. trasy zachodnie połączone były z trasami w COS-ie – przebiegało się przez zeskok Wielkiej Krokwi oraz w specjalnie wybudowanym tunelu narciarskim pod drogą. Teraz teren skoczni narciarskiej ogradza wysoki, metalowy płot. Szkoda.

 

Dane techniczne

Długość: 1 km, 2 km, 3km, 4km, 5 km
Styl: klasyk, łyżwa
Sposób przygotowania: ratrakowana po każdych opadach śniegu, a w przypadku kilkudniowej przerwy w opadach – raz na dwa dni
Wypożyczalnia: tak
Stały instruktor przy trasie: nie
Parking: tak
Dojazd: busami jadącymi w kierunku Kuźnic, Olczy, Cyrhli, Małego Cichego (przystanek Rondo Jana Pawła II, 850 m piechotą, można też przypiąć narty i zjechać chodnikiem jeśli nie jest posypany) – wejście na trasy jak do Drogi pod Reglami
Impreza cykliczna: Bieg Gąsieniców

 Galeria zdjęć

Szczegóły trasy

zakopane-trasy-zachodnie
Bieg Gąsieniców
Bieg Gąsieniców
Salomon Nordic Sunday
Salomon Nordic Sunday