Turbacz przez Dolinę Lepietnicy

Trasa dobra na początek zimy, gdy śniegu gdzie indziej na tej samej wysokości mało (mikroklimat w Dolinie Lepietnicy sprawia, że jest tam go zdecydowanie więcej).

Niezamarznięty jeszcze potok nie stanowi zagrożenia, a przeprawa przed dwa mostki jest bezpieczna i sama w sobie stanowi atrakcję. Przestrzegamy za to przed wybraniem szlaku przez Bene, bo tam nie ma już takich udogodnień, no chyba że ktoś gustuje w lodowych kąpielach z nartami. Wyjątkowo mocne jak na Gorce podejście (trzeba tu założyć foki) nam sprawia dużo frajdy, ale zdecydowanie nie radzimy tędy zjeżdżać! Na Rozdzielu warto spojrzeć za siebie – za plecami otwiera się piękny widok na majestatyczną Babią Górę i pasmo Polic. Panorama spod Turbacza na Beskid Wyspowy i Tatry w całej rozciągłości wynagradza do reszty wszelkie trudy wycieczki. Zaś w stylowo odnowionym schronisku (jest nawet narciarnio-suszarnia) czeka świetna kuchnia (szczególnie zupa czosnkowa z serem i grzankami). Niestety prawie cały masyw Turbacza dotknęła plaga skuterów śnieżnych (zostawione przez nie ślady nie ułatwiają wędrowania). Trasa przez Dolinę Lepietnicy nie jest znakowana, dlatego koniecznie trzeba mieć ze sobą mapę i kompas (i umieć się nimi posługiwać). Uwaga szczególnie na mgły, które mogą skutecznie bronić dostępu do schroniska, o czym krążą niezliczone opowieści. Na powrót proponujemy zjazd przez Bukowinę Miejską i Hrube (na odcinku czarnego szlaku lepiej trzymać się polan, równoległych do szlaku pieszego, który jest wąski, stromy i często oblodzony). Można też wrócić czerwonym szlakiem przez Obidowiec i Stare Wierchy (schronisko).

 

Dane techniczne

Szlak: od leśniczówki w Obidowej-Parzygnatówce nieznakowaną drogą prze Dolinę Lepietnicy, przekraczamy dwa mostki, mijamy stokówkę odchodzącą na pn-zach, ok. 400-500 m od niej skręcamy w lewo drogą kierującą się pn-wsch, idziemy cały czas pod górę, podchodzimy na polankę pod szczytem Soliska, dalej na Rozdziele, kawałek czerwonym i następnie szlakiem rowerowym (by ominąć szczyt Turbacza) do schroniska na Turbaczu; powrót: żółtym do Bukowiny Miejskiej, na rozwidleniu czarnym, na kolejnej krzyżówce zielonym
Narty: backcountry z fokami
Długość: 8,5 km, powrót 8,5 km
Suma przewyższeń: 480 m
Stopień trudności: średnia (trasa właściwie łatwa z wyjątkiem stromego podejścia i fragmentów zjazdu) (opis stopni trudności)
Niebezpieczeństwa: możliwość zabłądzenia, zrywka drzewa (może znacznie pogorszyć warunki)
Posiłek: schronisko na Turbaczu
Nocleg: schronisko na Turbaczu
Parking: tak
Dojazd: autobusem miejskim nr 3 z Nowego Targu do Obidowej (przystanek Obidowa Pętla)
Pomoc: GOPR (tel. +48 601 100 300)
Punkty widokowe: z Rozdzieli, z Turbacza
Atrakcje: schronisko im. Wł. Orkana na Turbaczu, przed którym w zimie można zobaczyć narty wszelkiego typu (nie widzieliśmy jedynie splitboardu)

 

Galeria zdjęć

 

Szczegóły trasy