Słowacja – trasy biegowe w Szczyrbskim Jeziorze

Najlepsze trasy do narciarstwa biegowego w Tatrach. I bardzo łatwe, i bardzo wymagające. Wszystkie zaś świetnie przygotowane, a jedna poprowadzona po zamarzniętym jeziorze.

Zalety

Bezapelacyjnie najlepsze trasy do narciarstwa biegowego w Tatrach. Położone na nieosiągalnej nigdzie w Polsce wysokości ponad 1346 m npm, dzięki czemu można na nich biegać, gdy gdzie indziej nie ma już śniegu (dodatkowa zaleta: nie wieje tam ciepły wiatr halny). Bardzo różnorodne – dla zawodników i zupełnie początkujących, a do tego piękne widoki na słowackie Wysokie Tatry. Po zmroku można biegać na oświetlonym chodniku wokół jeziora (2 km). Na pochwałę zasługuje bardzo dobrze rozwiązany system parkowania oraz bezpłatne skibusy ze stacji kolejowej i parkingów.

Wady

Trasy nie zawsze są dobrze oznaczone.

Nasze wrażenia

Szczyrbskie Jezioro to tatrzańskie Jakuszyce. Jeździmy tam, gdy u nas śniegu jeszcze nie ma i gdy już go nie ma. Ciekawostka to 3 kilometrowa, idealnie płaska trasa poprowadzona po zamarzniętym jeziorze – i choć spacerują po jeziorze także piesi, nie niszczą torów i nie przeszkadzają biegaczom. Na trasach spotyka się zarówno trenujących zawodników, jak i całe rodziny rekreacyjnie spacerujące na często dość już wiekowych nartach. Jedna z pętli biegnie przez przeciwstok skoczni narciarskich, jak niegdyś trasa przecinająca zeskok Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Przeżyciem dla miłośników kolei będzie podróż Tatrzańską Elektriczką (w zimie połowa pasażerów jedzie z nartami), zaś wszystkim polecamy przejażdżkę kolejką zębatą ze Szczyrbkiego Jeziora do Szczyrby – taki szwajcarski element w tatrzańskim krajobrazie (w Polsce nie ma żadnej zębatki). Przy okazji można skosztować specjałów słowackiej kuchni: hałusek (z reguły bardzo tłuste), prażonego syra (czyli nasz schabowy w wersji wege), a dla łasuchów – bucht na parze. Dość przygnębiające wrażenie w okolicy robią puste, powoli zalesiane połacie ze sterczącymi samotnie pojedynczymi drzewami – efekt katastrofalnego huraganu z 2004 r, zwanego na Słowacji Velką Kalamitą, czyli wielką katastrofą. Podsumowując: Szczyrbskie Jezioro to świetny ośrodek, by wybrać się na biegówki na weekend lub na trzy dni, ale już na tygodniowy wyjazd wybieramy inne miejsca.

Informacje praktyczne

Długość:26,5 km (11 tras od 0,5 km do 5 km)
Styl:klasyk, łyżwa
Sposób przygotowania:ratrakowane codziennie do 7:45, jedynie szlak na jeziorze przygotowywany skuterem 2 razy w tygodniu (przed weekendem i po silnych opadach śniegu)
Wypożyczalnia:tak
Stały instruktor przy trasie:tak
Parking:tak
Dojazd:tatrzańską kolejką elektryczną (Tatranská elektrická železnica) z Tatrzańskiej Łomnicy, Smokowców i Popradu; z Zakopanego autobusem z przesiadką na elektriczkę w Starym Smokowcu, rozkłady jazdy można sprawdzić na stronie www.cp.sk, samochód warto zostawić na parkingu w Starym Smokowcu i dalej jechać kolejką lub w Tatranskej Javorinie (Jaworzynie Spiskiej) i dalej jechać autobusem z przesiadką w Smokowcu
Impreza cykliczna:brak
Zdjęcia na Flickrze:zobacz

 

 

Galeria zdjęć

 

Szczegóły trasy

Zdjęcia z trasy na Flickrze
Zdjęcia z trasy na Flickrze