tekst: Łucja Łukaszczyk, zdjęcia: Marcin Kin, Łukasz Nazdraczew, opublikowano: 19 stycznia 2015 r.

Już  w sobotę, 24 stycznia 2015 r. w Białce Tatrzańskiej odbędzie się druga edycja widowiskowego biegu narciarskiego Red Bull Bieg Zbójników. Jak przed rokiem zawodnicy i amatorzy będą rywalizować na wymagającym podbiegu, na którym dodatkowo będą czekać niespotykane z reguły na trasach biegowych przeszkody.

Koncept rywalizacji nawiązuje do góralskich legend, według których, by dołączyć do grona zbójników, należało podołać specjalnym próbom, wykazując się sprytem oraz udowadniając swój waleczny charakter. W tym roku na narciarskich zbójów będzie czekać ok 12 km trasa z metą na Jankulakowskim Wierchu. Wyścig odbywać się będzie stylem dowolnym. Ze względu na znaczny stopień nachylenia stoku (450 m przewyższenia na całej trasie) najszybciej będzie pokonać dystans łyżwą, choć przed rokiem pewien pomysłowy zbójnik startował z podklejonymi do biegówek fokami. Jak najlepiej przygotować się do czekających na trasie niespodzianek? Podczas jednego z treningów poćwiczę wpinanie i wypinanie nart. W zeszłym roku biegnąc na nogach można było sprawnie pokonać drewniane kłody na trasie,  a to pozwalało nadrobić kilka sekund – zdradza swoje plany Radosław Koszyk, który w pierwszej edycji zawodów zajął 16. miejsce.

Organizatorzy postarali się, by iście zbójnickie trofea dodatkowo zagrzewały do rywalizacji. Na sześć najszybszych kobiet i sześciu najszybszych mężczyzn czekają bony wartościowe oraz nagrody rzeczowe. Pierwsza osoba na mecie otrzyma dodatkowo trofeum zbójnika roku i odjedzie z Białki Tatrzańskiej skuterem. Dodatkową nagrodę – premię górską – zdobędą kobieta i mężczyzna, którzy najszybciej pokonają ok 100-metrowy odcinek na wyznaczonej trasie. I najważniejsza nagroda: zwycięzca będzie reprezentował Polskę na międzynarodowych zawodach Red Bull Nordix, w których tryumfował m.in. Petter Northug.

Nie dla wszystkich jednak najważniejszy jest wynik. Hartem ducha wykazać się będą mogli także ci zawodnicy, którzy – bardziej niż z innymi – zmagać się będą z samymi sobą na tej wymagającej trasie. W zeszłym roku wystartowałam i w tym również zamierzam. Biegłam niecałą godzinę. Jednak w moim przypadku, nie o czas w tych zawodach chodziło, ale o pokonanie własnych słabości. Trasę przebiegłam praktycznie bez żadnego przygotowania, więc tym większą mam satysfakcję. Przez cały rok opowiadałam znajomym, że wzięłam udział w tym biegu – mówi Svetlana Kunc, 94. na mecie Red Bull Bieg Zbójników (15. lokata wśród kobiet).

Informacje praktyczne

Data: 24 stycznia 2015 r.
Trasa: Białka Tatrzańska (Jankulakowski Wierch)
Godzina startu: 11:30
Zapisy i opłata startowa: 50 zł przy rejestracji internetowej i wpłacie wpisowego od 10.01.2015 do 22.01.2015 (do godziny 14.00); 70 zł przy rejestracji i wpłacie wpisowego w biurze zawodów zlokalizowanym w Hotelu Bania w Białce Tatrzańskiej w dniu 23.01 (w godzinach 14.00 - 20.00) oraz w dniu 24.01 (w godzinach 8.00 - 10.00).
O godzinie 14.00 w dniu 21.01.2015 możliwość zapisów internetowych zostanie zablokowana w celu weryfikacji opłat i list startowych. Zapisy zostaną wznowione po otwarciu biura zawodów (tylko osobiście w godzinach działania biura).
Nagrody:
1 miejsce: czek o wartości 2000 zł na zakup produktów marki Rossignol, Julbo + gogle Julbo Sniper; pokrowiec na narty Thule RoundTrip Single Ski Carrier; Voucher na weekend dla dwóch osób w Hotelu Bania
Zwycięzca główny dodatkowo otrzyma Skuter Aprilia SR 50R oraz pojedzie na finał zawodów Red Bull Nordix w Sztokholmie 21 marca 2015 r.
2 miejsce: czek o wartości 1300 zł na zakup produktów marki Rossignol, Julbo + gogle Julbo Sniper; plecak Thule EnRoute 2.0
3 miejsce: czek o wartości 900 zł na zakup produktów marki Rossignol, Julbo + gogle Julbo Sniper; torba Thule Chasm™ XS-27L Duffel
4-6 miejsce: torebka nordic aqua belt od Rossignol; SkiClick od Thule
Premia górska: torebka nordic thermo belt od Rossignol; plecak Thule EnRoute 2.0
Wśród nagród dodatkowych, które będą przyznane w konkursie kreatywnym są: narty xium skateing, pokrowiec hero ski wheeled, torba hero cabin bag, pokrowiec hero ski bag, torebka nordic thermo belt, rzepy do nart biegowych od Rossignol oraz kompaktowy transporter nart SkiClick i Thule RoundTrip Single Ski Carrier.

Regulamin zawodów: zobacz
Mapka trasy: zobacz
Szczegółowe informacje: www.redbullbiegzbojnikow.pl

  • Data: 24 stycznia 2015 r., godz: 11:30
  • Miejsce: Białka Tatrzańska: Jankulakowski Wierch
  • Opłata: 50-70 zł
  • Organizator: Red Bull Sp. z o.o.
  • Szczegółowe informacje: http://redbullbiegzbojnikow.pl/