tekst: Łucja Łukaszczyk, zdjęcie: Piotr Manowiecki, opublikowano: 8 czerwca 2016 r.

W niedzielę, 17 lipca 2016 r. w Ośrodku Biathlonowym w Kirach odbędą się IV Otwarte Mistrzostwa Polski w Biathlonowym Nordic Walking. W tym roku szykuje się dodatkowa atrakcja: specjalna nagroda dla startujących w stroju góralskim.

Zawody to świetna okazja dla wszystkich, którzy z rozmarzeniem oglądają w zimie starty pięknych biathlonistek i chcieliby sprawdzić swoje strzeleckie umiejętności. Tradycyjnie do pokonania będą trzy pętle po 1,5 km, ze strzelaniem z pozycji leżącej po pierwszym i drugim okrążeniu. Dzieci rywalizować będą na pętli o pół kilometra krótszej. W przeciwieństwie do klasycznego biathlonu, startujący nie noszą ze sobą karabinu, a ładowaniem broni zajmują się sędziowie. Zawodnik musi tylko uspokoić oddech i oddać w sumie dziesięć celnych strzałów do krążków o średnicy 11 cm. Każde pudło to 100 m rundy karnej.

Trasa jest urozmaicona, z podbiegami, ale łatwa. Choć 4,5 km marszu to wcale nie tak mało – opowiada Maria Nędza ze stowarzyszenia Kościelisko dla Biegaczy. Pętla, na której będą maszerować zawodnicy z kijami, pokrywa się w znacznej mierze z trasami, na których odbywają się letnie Mistrzostwa Polski w biathlonie oraz z trasami zimowymi, które w zeszłym sezonie zostały otwarte dla wszystkich.

W tym roku szykuje się kilka niespodzianek. Zgodnie z sugestiami uczestników, zwiększona została liczba kategorii wiekowych. Zawody zostały włączone także do Ogólnopolskiej Ligi Mistrzów Nordic Walking, w której punkty gromadzi się poprzez start w zawodach, a nie na podstawie zdobytego miejsca. Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking przygotuje 50 par sportowych kijków, które startujący będą mogli bezpłatnie wypożyczyć. Najbardziej widowiskowa będzie jednak ostatnia nowość: specjalna nagroda, ufundowana przez Prezesa Związku Podhalan w Zakopanem dla najszybszych zawodnika i zawodniczki w stroju góralskim. Jest jeden warunek – strój musi być kompletny. Jak wyjaśnia Maria Nędza, chodzi przede wszystkim o kierpce: To ten element stroju, który niektórzy chcieliby zastąpić obuwiem sportowym, dlatego oprócz góralskich koszul, suknianych portek i spódnic, wymagamy tradycyjnego obuwia. Kapelusz nie jest konieczny, bo jeśli zdmuchnie go wiatr, będzie zamieszanie. 

Pomysł na zawody zrodził się przed czterema laty wśród mieszkańców Kościeliska, którzy zaangażowali się w przygotowanie narciarskich tras biegowych na polanie Chotarz. Co roku w lipcu na pobliskim stadionie biathlonowym gromadzi się ponad setka uczestników. Są wśród nich byli biathloniści, biegacze narciarscy, ale też najlepsi polscy nordic walkingowcy.
Początek zawodów w samo południe.

Przeczytajcie nasz poradnik Jak przygotować się do Biathlonowego Nordic Walking.

Informacje praktyczne

Data: 17 lipca 2016 r.
Miejsce: Kościelisko-Kiry
Godzina startu: 12:00 (zawodnicy startują indywidualnie co 30 sekund)
Limit uczestników: 200 osób
Zapisy: online do 10 lipca 2016 r.; po tym terminie zapisy wyłącznie w Biurze Zawodów
Opłata startowa: 50 zł przy zapisach przez internet do 10 lipca 2016 r.; 70 zł w dniu zawodów.
Kategorie wiekowe:
• urodzeni między 2006 a 1999 r.
• urodzeni między 1998 a 1987 r.
• urodzeni między 1986 a 1977 r.
• urodzeni między 1976 a 1967 r.
• urodzeni między 1966 a 1957 r.
• urodzeni w 1956 roku lub wcześniej
Nagrody: nagroda dla najszybszego mężczyzny i najszybszej kobiety w kategorii open. Nagrody dla pierwszych trzech miejsc w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn. Dodatkowa nagroda Prezesa Związku Podhalan w Zakopanem dla najszybszych zawodnika i zawodniczki w stroju góralskim. Wśród wszytskich startujących zostaną rozlosowane nagrody.
Regulamin: zobacz
Szczegółowe informacje: Kościelisko dla biegaczy
Plan zawodów:
9.00 – 11.30 – zapisy oraz wydawanie numerów startowych
10:00 – 11:40 – kurs strzelecki, podczas którego można oddać 5 próbnych strzałów
11:45 – krótka rozgrzewka dla zawodników
12:00 – start (zawodnicy startują indywidualnie co 30 sekund, poczynając od najmłodszej grupy wiekowej)
15:00 – dekoracja zwycięzców

Biegówki pod Tatrami objęły zawody patronatem medialnym.

Organizator: „Kościelisko dla biegaczy” Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko
Współorganizator: Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking
Partnerzy: Polski Związek Biathlonu, Biathlonowy Klub Sportowy Wojsko Polskie – Kościelisko
Patronat honorowy: Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka

  • Data: 17 lipca 2016r., godz. 12:00
  • Miejsce: Kościelisko-Kiry
  • Oplata: 50-70 zł
  • Organizator: „Kościelisko dla biegaczy” Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko
  • Szczegółowe informacje: http://turystykakoscielisko.pl/