tekst: Łucja Łukaszczyk, zdjęcie: materiały organizatora, opublikowano: 15 lutego 2018 r.

24 lutego (sobota) na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem odbędą się dwa biegi narciarskie: klasyczny i retro. Wszystko w ramach Memoriału im. Mieczysława Króla-Łęgowskiego.

Pod Tatrami patrona zawodów przedstawiać nikomu nie trzeba. Ten wszechstronnie uzdolniony artysta był też wielkim miłośnikiem narciarstwa. Przez lata w swoim domu na zakopiańskiej Harendzie zgromadził pokaźną kolekcję sprzętu narciarskiego. Sam zresztą – gdy jeszcze zdrowie mu pozwalało – startował na starym sprzęcie w niezwykle malowniczych zawodach na Kalatówkach. Półtora roku temu przegrał długą walkę ze szpiczakiem. Podwójny bieg ma być okazją, by uczcić pamięć Mieczysława Króla-Łęgowskiego, a opłata startowa za każdy z biegów (30 zł) zostanie przeznaczona na wsparcie działań Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka

Bieg Klasyczny

Pierwszy z biegów rozegrany zostanie techniką klasyczną na jak najbardziej współczesnym sprzęcie. Start będzie się odbywał falami po 20-25 osób. Kobiety będą miały do pokonania 4 km, mężczyźni 8 km, zaś młodzież będzie rywalizować na dystansie 2 km. Start o godzinie 10:35. Warto wspomnieć, że trasa na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem jest właściwie płaską trasą rekreacyjną, a swoiste urozmaicenie stanowi konieczność przeprawiania się przez alejki dla pieszych.

Bieg Retro

Drugi z biegów to sprint na dystansie 100 m. By w nim wystartować, trzeba jednak spełnić pewne warunki. Otóż regulamin biegu głosi: „Sprzęt narciarski zawodnika nie może mieć nic wspólnego ze współczesnymi nartami. Za RETRO uznajemy tylko narty drewniane z wiązaniami np. typu kandahar, rzemieniowo-paskowymi, mogą być również dawne drewniane biegówki (sprzęt narciarski powinien pochodzić z lat wcześniejszych niż 1970), kijki najlepiej bambusowe lub drewniane, buty skórzane, turystyki, ubiór nawiązujący do minionej epoki”. Start o godzinie 12:30

Oprócz zawodów odbędzie się pokaz psich zaprzęgów oraz zabawy i konkursy dla dzieci. Całość zakończy spotkanie przy góralskiej muzyce i uhonorowanie Józefa Łuszczka w 40. rocznicę zdobycia złotego medalu mistrzostw świata w biegu na 15 km.

Szczegółowe informacje, link do zapisów oraz regulaminy biegów na stronie www.krollegowski.pl

 

  • Data: 24 lutego 2018 r., godz. 10:35 oraz 12:30
  • Miejsce: Zakopane – Górna Rówień Krupowa
  • Opłata: 30 zł
  • Organizator: Stowarzyszenie Czysta Polska, Rafał Sonik, Karolina Sołowow, rodzina Król – Łęgowskich
  • Szczegółowe informacje: http://www.krollegowski.pl/