Obidowa rozwija się dzięki trasom biegowym na Turbacz

Dzięki rosnącej popularności tras biegowych na Turbacz Starostwo Powiatowe w Nowym Targu przeznaczyło 3 mln złotych na inwestycje, które poprawią bezpieczeństwo i infrastrukturę drogową w Obidowej i Klikuszowej.

Od trzech lat do Obidowej przyjeżdża coraz więcej amatorów narciarstwa biegowego z całej Polski. Na tej rosnącej popularności skorzystają teraz wszyscy mieszkańcy. W ramach realizowanej przez starostwo inwestycji w miejscowości powstanie chodnik z jednej, a w okolicy boiska sportowego – z obydwu stron drogi. Znacząco wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa pieszych, m.in. wracających ze szkoły dzieci, poruszających się do tej pory poboczami. Wybudowany zostanie także most łączący Obidową z Klikuszową oraz wyremontowany most przy Szkole Podstawowej w Obidowej. Już teraz trwa budowa mostu na ogólnodostępnej drodze, z której korzystają właściciele lasów oraz Nadleśnictwo Nowy Targ, a przez którą w zimie wiedzie wytyczony w ubiegłym sezonie nowy wariant trasy biegowej na Turbacz. Roboty obejmą też poprawę nawierzchni jezdni oraz budowę zatoczek na przystankach dla autobusów komunikacji miejskiej. Całość ma kosztować ponad 3 miliony złotych.

Jest to nasza planowa inwestycja, choć budowa chodników, remont mostów i drogi jest potrzebą chwili i łączy się z rozwojem turystycznym miejscowości. Będzie to w jakimś stopniu ułatwienie dla dalszego rozwoju – mówi Krzysztof Faber, starosta Powiatu Nowotarskiego. Radości z przyspieszenia inwestycji nie kryje Zofia Faron, sołtys Obidowej: Budowa chodników i mostów bardzo poprawi bezpieczeństwo w miejscowości, co jest priorytetem dla mnie jako sołtysa. Poprawi się też estetyka, co jeszcze bardziej podniesie atrakcyjność Obidowej. Już teraz mamy duży napływ turystów. Zimą są to biegacze narciarscy, latem turyści piesi, rowerzyści, bardzo dużo osób chodzi też z kijkami nordic walking. Cieszy, że powiat i gmina widzą potencjał w naszej miejscowości i w nią inwestują. Zakończenie robót planowane jest na październik.

Trasa biegowa z Obidowej na Turbacz ruszyła trzy lata temu w ramach projektu „Śladami Olimpijczyków” i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Nic dziwnego, bo jest to jedna z najpiękniejszych tras biegowych w Polsce, a wyjątkowy mikroklimat w Dolinie Lepietnicy gwarantuje śnieg. Ubiegłej zimy do 11 km szlaku z Obidowej do schroniska na Turbaczu dołączono dwie kolejne pętle (zobacz), a od sezonu 2016/2017 przybędą w Gorcach kolejne kilometry tras na biegówki.

Zobacz opis narciarskiej trasy biegowej z Obidowej na Turbacz