Nowa trasa biegowa w Zakopanem

Na Bachledzkim Wierchu ruszy tej zimy pięknie usytuowana trasa dla narciarzy biegowych. Będzie to już czwarta lokalizacja w Zakopanem, gdzie można biegać na nartach.

Trasa wytyczona została wzdłuż Drogi Homolackiej na Bachledzkim Wierchu. Dziś to polna, dzika droga, z parowami, dziurami i mokradłami. Niegdyś był to główny szlak komunikacyjny, wiodący pierwszych turystów i badaczy do Kuźnic i dalej w Tatry. Jeszcze w XVII wieku tędy właśnie górale z Szaflar i Białego Dunajca szli z owcami na wypas, m.in. w rejon Kalatówek. Drogę tę pokonywały później z kuźnickich Hamrów do Krakowa góralskie furki z żelaznymi produktami, tędy wreszcie jechał do Kuźnic Stanisław Staszic i jego następcy. Od lat 20. XIX wieku dla trasy tej przyjęła się nazwa Droga Homolacka – od nazwiska właścicieli Kuźnic – wyjaśniają w Zakopanem. Przewodniku historycznym Maciej Pinkwart i Lidia Długołęcka-Pinkwart. Droga została odpowiednio przygotowana: dziury zasypane, całość oczyszczona, wyrównana i utwardzona. Tak, by trasa była bezpieczna zarówno dla ratraku jak i dla narciarzy biegowych.

Trasa będzie miała 5 km. Przygotowywana będzie pod łyżwę i do stylu klasycznego. Bez dużego przewyższenia będzie idealna dla początkujących biegaczy. Na początku płasko, dalej przez 2,5 km zjeżdżamy w dół. Na jednej z polan zawracamy i czeka nas powrót pod górę. Za to zmęczenie będzie rekompensować widok na Tatry – opowiada Zofia Kiełpińska, naczelnik zakopiańskiego Wydziału Edukacji, Turystyki i Sportu, która czuwa nad przygotowywaniem wszystkich należących do miasta tras. Przypomnijmy, że są to trasa na Równi Krupowej (zobacz) oraz trasy Zachodnie w rejonie Wielkiej Krokwi (zobacz). W Zakopanem można biegać też na wyczynowych trasach pod Skocznią, należących do Centralnego Ośrodka Sportu (zobacz).

Nowa trasa ruszy, gdy tylko spadnie wystarczająca ilość śniegu, by mógł wyjechać ratrak. A my oczywiście opiszemy ją dla Was i podzielimy się naszymi wrażeniami.