Kościelisko – trasa biegowa Ośrodka Biathlonowego w Kirach

Dobrze wyprofilowane, ładnie poprowadzone, a w dodatku sztucznie śnieżone trasy biegowe. 

Zalety

Gdy brak prawdziwych zim, sztuczne śnieżenie staje się bezapelacyjnie najważniejszą zaletą tras biegowych. Od niedawna na trasach Ośrodka Biathlonowego zakładany jest tor do klasyka, chyba że rozgrywane są zawody biathlonowe. Płaski stadion świetnie nadaje się na pierwsze kroki na biegówkach, do wykonywania ćwiczeń czy praktykowania pchania. Kilka mocniejszych podbiegów i ostrych zakrętów docenią bardziej zaawansowani biegacze, a dla początkujących będzie to ciekawe urozmaicenie. Przy dobrych warunkach śniegowych trasa jest łączona z pobliskimi trasami biegowymi na Chotarzu. Z trasy rozciąga się ładny widok na masywny i bliski Giewont oraz na pozbawione drzew po pamiętnym halnym z grudnia 2013 r. wzniesienia okalające wejście do Doliny Kościeliskiej. Dla wielu atrakcją będzie zapewne możliwość przyjrzenia się z bliska strzelnicy biathlonowej. Wreszcie praktyczna informacja: w budynku na pierwszym piętrze mieszczą się toalety, a dojście do nich po schodach wyłożonych ręcznikami zapewne wielu zostanie w pamięci.

Wady

Brak strony internetowej, na której można sprawdzić, czy danego dnia na trasach rozgrywane są zawody biathlonowe i są one zamknięte. Dymiący czasem gryzącym dymem komin z budynku biathlonu. (Przeczytaj, jak uchronić się przed smogiem na biegówkach)

Nasze wrażenia

Robiliśmy kilka podejść do pobiegania na tych trasach. Albo były nieczynne, albo nie było toru do klasyka, albo były zawody. W tym roku ośrodek biathlonowy wreszcie otworzył się na amatorów. Trasy są płatne: 20 zł za cały dzień. Opłatę uiścić należy w pokoju nr 2 (lub tam, gdzie akurat ktoś będzie). Uwaga: często do 11:00 trenują biathloniści i trasy są wtedy zamknięte. Bardzo ładny, choć zaniedbany jest drewniany budynek, wzniesiony na rozgrywane tu i w Zakopanem Mistrzostwa Świata w 1969 r. Mamy nadzieję, że jeśli dojdą do skutku plany przebudowy całego ośrodka, budynek zostanie zachowany i odpowiednio wyremontowany. W przyszłym roku w planach jest uruchomienie w jednym kontenerze wypożyczalni nart biegowych, a drugi ma zostać zaadaptowany na przebieralnię. W lipcu co roku odbywają się tu ciekawe zawody dla amatorów, będące połączeniem nordic walking z biathlonem.

Dane techniczne trasy

Długość: 4 km
Styl: łyżwa, klasyk
Sposób przygotowania: ratrakowana po każdych opadach śniegu i w zależności od warunków
Wypożyczalnia: nie (można skorzystać z wypożyczalni Gąsienica Sport przy trasach na Chotarzu)
Stały instruktor przy trasie: Maria Nędza
Opłata: 20 zł/dzień od osoby
Parking: tak
Dojazd:
Impreza cykliczna: Mistrzostwa Polski w Biathlonowym Nordic Walking [termin: lipiec]

Galeria zdjęć

Szczegóły trasy

DSC_2632

Biathlonowy Nordic Walking