Kościelisko – trasy biegowe na Chotarzu

Jedna z najpiękniej położonych tras biegowych pod Tatrami. Dobra zarówno na pierwsze kroki na biegówkach jak i na forsowny trening.

Zalety

Świetnie przygotowywana, znakowana trasa, z pięknym widokiem na Giewont. Przez początkowe kilometry biegnie zakosami, jak klucząca w kosówce kozica – to tu uczą się początkujący i trenują miejscowe kluby sportowe, dalej już spokojniej, choć czekają tam dość wymagające podbiegi (pamiętajcie o zabraniu ze sobą przynajmniej picia). Przy dobrej zimie krótsza pętla jest wydłużana aż do stadionu biathlonowego w Kirach.

Wady

Brak sztucznego śnieżenia – jak bardzo by się przydało, przekonaliśmy się podczas zimy 2013/2014, gdy pamiętny wiatr halny z 24 grudnia nie tylko wyłamał całe połacie drzew, ale też stopił cały śnieg, który do końca zimy już nie spadł.

Nasze wrażenia

Chyba najpopularniejsza trasa w okolicy. Ile razy tam jesteśmy, zawsze sporo biegaczy, w tym tych zupełnie początkujących. Cieszy taki widok. A trasa nie dość, że piękna, to widać, że ma gospodarzy, którzy o nią dbają. Zanim wyruszyliśmy na narty, poznaliśmy pełnych zapału orędowników utworzenia w Kościelisku tras biegowych. Wytrwale przekonywali właścicieli gruntów, namówili wójta do zakupu ratraka i się udało. Wspierał ich nawet sam komandor Biegu Piastów Julian Gozdowski.

 

Dane techniczne

Długość: 5 km, 10 km
Styl: klasyk, łyżwa
Sposób przygotowania: ratrakowana po każdych opadach śniegu i w miarę potrzeby
Wypożyczalnia: Gąsienica Sport
Instruktor: Maria Nędza
Parking: tak
Dojazd: busami jadącymi w kierunku doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej (przystanek Nędzówka)
Impreza cykliczna: Puchar Kościeliska [termin: grudzień], Walentynkowy Bieg Narciarski [termin: luty]
Zdjęcia na Flickrze: zobacz

 

Galeria zdjęć

 

Szczegóły trasy

Koscielisko-Chotarz_mapa

Puchar Kościeliska
Puchar Kościeliska