Hala Gąsienicowa z Brzezin

W nieustanne zdumienie wprawiają nas skrajnie różne odczucia w zależności od pory roku. Bez śniegu to jeden z najnudniejszych szlaków (chyba że się go biegnie) i unikamy go jak ognia – cały czas w lesie, szeroka, kamienista droga zaopatrzeniowa do schroniska. Za to zimą lubimy tędy chodzić, bo droga szybko ubywa, a w nagrodę czekają piękne widoki na Hali. Na śladówkach czy backcountry jesteśmy zdecydowanie szybsi od skiturowców i pieszych. Ci pierwsi zresztą wypytują, co to za dziwne narty, a w ich oczach widać błysk zazdrości, że oni tak wolno, a my pędzimy (z góry role się odwracają). W przeciwieństwie do innych szlaków, spotyka się tu zimą prawie tylko kwalifikowanych narciarzy i turystów (foki, raki i czekany są na porządku dziennym). Uwaga: gdy jest jeszcze mało śniegu, np. na początku zimy, gdzieniegdzie mogą przecierać kamienie, za to na wiosnę śnieg długo się tu utrzymuje. Dobrze mieć ze sobą foki – bywa, że w ogóle nie trzeba ich zakładać, ale często droga jest wyślizgana przez dojeżdżające do Murowańca samochody i bez fok podejście wymaga herkulesowej siły albo zaciętości Justyny Kowalczyk. Zjazd (w zależności od warunków) nie należy do najłatwiejszych: często pośrodku drogi zostaje bula śnieżna, pół biedy, jeśli jest zamarznięta, gorzej, gdy śnieg jest kopny, a boki drogi wyślizgane.

 

Dane techniczne

Szlak: czarnym szlakiem z Brzezin Doliną Suchej Wody do samego Murowańca
Narty: śladówki, backcountry (ewentualnie foki)
Długość: 6,1 km w jedną stronę
Suma przewyższeń: 480 m
Stopień trudności: pod górę – łatwa, z góry – średnia (opis stopni trudności)
Niebezpieczeństwa: ruch samochodowy (zaopatrzenie do schroniska , TOPR, TPN), lawiny (pamiętajmy, że z reguły nie mamy detektorów lawinowych ani odpowiedniej wiedzy, więc nie zapuszczajmy się np. nad Czarny Staw Gąsienicowy, by nie powtórzyć historii Karłowicza)
Posiłek: schronisko Murowaniec
Nocleg: schronisko Murowaniec
Parking: tak (przy wejściu na szlak)
Dojazd: busami jadącymi do Morskiego Oka (przystanek Brzeziny, 400 metrów pieszo)
Pomoc: TOPR (tel. +48 601 100 300)
Punkty widokowe: 300 m przed schroniskiem zaczynają wyłaniać się Tatry
Atrakcje: schronisko – pierwsze murowane w polskich Tatrach, Hala Gąsienicowa, możliwość podejścia do wyciągu na Kasprowy, a osoby na backcountry z fokami mogą nawet wejść na tę świętą górę narciarzy

 

Galeria zdjęć

 

Szczegóły trasy