tekst: Łucja Łukaszczyk, zdjęcie: archiwum Małgorzaty Gąsienicy, opublikowano: 13 stycznia 2017 r.

W sobotę, 21 stycznia 2017 r. odbędzie się XXXIII Bieg Gąsieniców. W tym roku na nowej trasie, z nowym logo i z dodatkową klasyfikacją dla małżeństw.

Bieg Gąsieniców to najstarszy bieg narciarski na Podhalu i równolatek Biegu Piastów. Po raz pierwszy odbył się w 1976 r. z okazji 400-lecia Zakopanego jako osady. W tym roku odbędzie się nie w Zakopanem, a na trasach biegowych w Kościelisku (opis tras). Dla dobra imprezy zdecydowaliśmy się zorganizować ją w Kościelisku, bo w Zakopanem… nie ma gdzie jej zrobić. Trasy na Równi Krupowej przecinają posypane żwirkiem alejki dla pieszych, trasy zachodnie pod Skocznią są niszczone, zaś trasy Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zrobiliśmy poprzedni bieg – są zbyt trudne i niebezpiecznie dla amatorów – wyjaśnia Leszek Behounek, dyrektor zakopiańskiego MOSiR-u. Gąsienicowie są wszędzie, także w Kościelisku, a zmiana miejsca pomoże wypromować bieg – nie kryje radości Halina Olejniczak z Kościeliska, która jak pracowita pszczółka pomaga przy organizacji zawodów.

Dla dzieci, singli i małżonków

Jak w większości biegów pod Tatrami, kobiety będą ścigały się na 5 km, a mężczyźni na 10 km stylem klasycznym. Start będzie wspólny, ale – jeśli będzie wystarczająco dużo pań – wystartują one dziesięć minut przed panami. Chcemy, by wszystkie zawodniczki czuły się komfortowo i nie musiały stresować tym, że muszą ustąpić miejsca szybszym panom – mówi Leszek Behounek. Dzieci ze szkół podstawowych rywalizować będą na 1500 metrów. Nowością w tym roku będzie dodatkowa klasyfikacja dla małżeństw w pięciu kategoriach, w zależności od małżeńskiego stażu: od nowożeńców do ponad 40 lat. Trzeba jednak mieć ze sobą dokument poświadczający związek (i staż) małżeński. A nuż któreś pary postanowiłyby na czas zawodów wymienić się współmałżonkami, by zwiększyć szanse na wygraną? Dla wszystkich szukających drugiej połówki Bieg Gąsieniców to najlepszy moment, by rozglądnąć się za prężącymi muskuły kawalerami czy gibkimi pannami. Wreszcie organizatorzy zachęcają do wystartowania w strojach, w jakich biegało się przed dziesięciu, dwudziesty czy trzydziestu laty lub w strojach regionalnych. Jeśli będzie sporo osób w starych strojach, pomyślimy, by za rok wprowadzić dla nich osobną kategorię – mówi Leszek Behounek. Na zwycięzców we wszystkich kategoriach wiekowych będą czekać wyjątkowe nagrody: zamiast pucharu – rzeźbione w drewnie dyplomy.

Informacje praktyczne

Data: 21 stycznia 2017 r.
Trasa: Kościelisko – Chotarz
Godzina startu: 10:00 (dzieci), 12:00 (bieg główny)
Zapisy: internetowy formularz zgłoszeniowy
Opłata startowa: udział w zawodach jest bezpłatny
Nagrody: dla trzech pierwszych miejsc w kategoriach wiekowych oraz dla trzech pierwszych małżeństw w kategoriach stażu małżeńskiego
Regulamin zawodów: zobacz
Szczegółowe informacje: na stronie www.mosir.zakopane.eu oraz na facebookowym fanpage’u Bieg Gąsieniców

Organizator: Burmistrz Miasta Zakopane, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zakopanem
Partnerzy: Starosta Tatrzański, Wójt Gminy Kościelisko

  • Data: 21 stycznia 2017 r., godz. 12:00
  • Miejsce: Kościelisko – Chotarz
  • Opłata: bezpłatnie
  • Organizator: Burmistrz Miasta Zakopane, MOSiR Zakopane
  • Szczegółowe informacje: http://www.mosir.zakopane.eu/