Białka Tatrzańska – trasy biegowe Kotelnica Białczańska-Jankulakowski Wierch

Białka Tatrzańska – trasy biegowe Kotelnica Białczańska-Jankulakowski Wierch

Najmłodsza trasa biegowa na Podhalu. Sztucznie śnieżona, oświetlona po zmroku, z pięknym widokiem na Tarty. Świetna dla początkujących, choć rywalizują na niej też zawodnicy.

Zalety

Trasa sztucznie śnieżona, a wieczorem oświetlona od lamp przy nartostradzie. Zrobiona w tym roku pętla ok. 2 km (wydłużona trasa 1,5 km) jest dobrze wytyczona i niezbyt trudna – biegacz o każdym stopniu zaawansowania znajdzie coś dla siebie: i zjazd, i podbieg (jeden dość wymagający) i odrobinkę płaskiego. Na jednokierunkowej trasie raptem kilka zakrętów (tam, gdzie pętla nawraca) – co zdecydowanie odróżnia ją od innych wijących się podhalańskich tras. Dzięki usytuowaniu w kompleksie zjazdowym i lokalizacji pod niezabudowanym grzbietem nie jest niszczona przez pieszych. Piękny widok na prawie całe Tatry: od strzelistych słowackich Tatr Wysokich, przez charakterystyczne Tatry Bielskie po polskie szczyty. Na koniec chyba najważniejsza zaleta: dobra wola organizatorów i chęć (połączona z możliwościami) udoskonalania tras.

Wady

Brak czytelnego oznaczenia dojścia na trasy. Dojazd na Jankulakowski Wierch ze względu na stan drogi raczej dla samochodów terenowych niż tych z niskim zawieszeniem, a na samym parkingu błoto (przy roztopach i na wiosnę). Ze względu na tłumy narciarzy zjazdowych (Białka Tatrzańska jest od kilku lat narciarską stolicą Polski) mogą być problemy ze znalezieniem miejsca na parkingu przy dolnej stacji wyciągów.

Nasze wrażenia

Podhale doczekało się pierwszej trasy biegowej, po której można biegać, gdy na innych trasach zielono. Prawdopodobnie już od przyszłego sezonu wszystkie trzy pętle będą nie tylko sztucznie śnieżone, ale też oświetlone lampami. Jest też szansa, że po odpowiednim przygotowaniu terenu, będzie można biegać tu długo na wiosnę (kto wie, może uda się i majówka). Cieszy nas, że po Kościelisku jest to drugie miejsce na Podhalu, gdzie dostrzeżono potencjał w narciarstwie biegowym i z głową postanowiono go wykorzystać. Jak bardzo była potrzebna taka trasa, świadczy liczba spotykanych biegaczy – po tygodniu funkcjonowania jest ich o wiele więcej niż na niektórych zakopiańskich trasach po kilku latach. Trzeba jednak pamiętać, że Kotelnica Białczańska to przede wszystkim ośrodek zjazdowy, więc jeśli ktoś szuka biegówkowego spokoju, ciszy i samotności na łonie przyrody, raczej tu ich nie znajdzie. Całe szczęście na trasie nie musimy słuchać muzyki z głośników i chwała za to organizatorom. Na górze przydałyby się szafki, w których można zostawić cieplejszą kurtkę. Takie ogólnodostępne szafki na monetę (2 zł) są co prawda w wypożyczalniach przy dolnej stacji, ale trzeba przecież wyjechać kolejką na górę, a w biegówkowym stroju może być nieco zimno. Na koniec jedna uwaga. Białka Tatrzańska, podobnie jak całe Podhale, padła ofiarą braku transportu publicznego z prawdziwego zdarzenia. Prawie każdy dojeżdża na trasę samochodem. Efekt? Korki, problemy z zaparkowaniem, spaliny, stres. A sama wielka przestrzeń zajęta przez samochody znacznie mniej przyjazna i przyjemna. Widzieliśmy też cwaniaka, który pod samiuśką trasę podjechał po polach samochodem. Niestety, mimo buksowania, udało mu się wyjechać.

 

Dane techniczne

Długość:

1,2 km, 1,7 km, 2,8 km, 3,7 km, 4,4 km

Styl:

klasyk, łyżwa
Sposób przygotowania: ratrakowane codziennie

Wypożyczalnia:

tak

Stały instruktor przy trasie:

nie
Parking: tak – na Jankulakowskim Wierchu lub w Białce Tatrzańskiej przy dolnej stacji Ośrodków Narciarskich Kotelnica Białczańska i Bania
Dojazd: 1) do dolnej stacji: busami z Zakopanego przez Poronin (odjazd ze stanowiska nr 8 na dworcu) lub przez Murzasichle (odjazd z przystanku Aleje 3 Maja Górne)do przystanku Białka-Szkoła, troszkę dalej należy skręcić w drogę dojazdową do Termy Bania i stamtąd wyjechać wyciągiem krzesełkowym nr I lub IV na Kotelnicę Białczańską (bilet w dwie strony kosztuje 10 zł), po wjeździe na górę kierujemy się w lewo; trasa znajduje się za górną stacją wyciągu nr III; 2) na Jankulakowski Wierch niestety tylko samochodem: jadąc od Poronina i Zakopanego na rondzie w Bukowinie (na Klinie) skręcamy na drogę prowadzącą do Gliczarowa, następnie jeszcze przed Gliczarowem skręcamy w kierunku Leśnicy, jedziemy do momentu, gdy billboard informujący o trasach biegowych nakieruje na skręt w prawo, teraz już do końca na parking górnej stacji wyciągu na Jankulakowski Wierch (wyciąg nr VI), z parkingu czeka dojście przez pola (za budką z napisem Trasy Biegowe)
Imprezy cykliczne: Red Bull Bieg Zbójników, Nocna Ścigacka

Galeria zdjęć

Szczegóły trasy

Trasy biegowe Kotelnica Białczańska-Jankulakowski Wierch

Nocna Ścigacka
Nocna Ścigacka
Red Bull Bieg Zbójników
Red Bull Bieg Zbójników

 

Trzydziestka (dla)Justyny
Trzydziestka (dla) Justyny