tekst i zdjęcia: materiały organizatora, oprac. Łucja Łukaszczyk, opublikowano: 6 lutego 2017 r.

Na nowotarskim lotnisku 4 lutego 2017 r. po raz dziewiąty odbył się Bieg Podhalański im. Jana Pawła II. Na trasie zawodów stanęło blisko 650 miłośników biegówek.

Na liście startowej znaleźli się Czesi, Austriacy, Szwedzi oraz kilkudziesięciu Słowaków, a wśród nich ekipa z zaprzyjaźnionego Kieżmarku. W dniu zawodów Jury podjęło decyzje o skróceniu najdłuższego, 30-kilometrowego dystansu. Powodem były ciężkie warunki na trasie spowodowane przez odwilż, która parę dni wcześniej zawitała na Podhale. Zawodnicy rywalizowali na dystansach 5, 15 i skróconym 20 kilometrowym. Trasa zawodów jest jedną z najbardziej malowniczych tras spośród imprez narciarskich w Polsce, choć tym razem mgła przesłoniła widoki. Specjalną atrakcją dnia była obecność Roberta Burkata, mistrza świata w artystycznym rzeźbieniu w lodzie z Ottawy 2010 roku, który wykonał lodową rzeźbę narciarza biegowego.

Na 5 kilometrów zwyciężyli: Łukasz Bachleda z Lasku (zawodnik) oraz Marcelina Wojtyła z Podgórza (zawodnik)
Na 15 kilometrów zwyciężyli: Piotr Michałek z Istebnej (amator) oraz Weronika Kaleta z Kasiny Wielkiej (zawodnik)
Na 20 kilometrów zwyciężyli: Jan Antolec z Obidowej (zawodnik) oraz Kornelia Kubińska ze Skawy (zawodnik)

Pełne wyniki zawodów: zobacz

Honorowy patronat nad biegiem objęli: ks. Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Jacek Krupa- Marszałek Województwa Małopolskiego.
Sponsorem generalnym IX Biegu Podhalańskiego była  firma Salomon, która ufundowała wspaniałe nagrody!
Organizatorami imprezy i fundatorem nagród byli: Urząd Miasta Nowy Targ, Tatrzański Związek Narciarski, Urząd Miasta Zakopane, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Urząd Gminy Szaflary, Urząd Gminy Poronin, Urząd Gminy Nowy Targ, Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska.
Sponsorami imprezy byli również PZU, MARIMEX, Gena, Holmenkol, Enervit, Gaspol, ATTIQ, HiGeen, SzafaBiegacza.

Biegówki pod Tatrami były patronem medialnym zawodów